Ruszyło głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na liście zadań jest aż 218 projektów, a na zwycięskie zadania realizowane w 2026 roku Zarząd Województwa przeznaczył 16 mln złotych. Głosowanie trwa do 13 czerwca. Zachęcamy do oddania głosu na inicjatywy, w których uczestniczą mieszkańcy Gminy Brzeszcze!
Za sprawą Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego Małopolanie kształtują najbliższe otoczenie i decydują jakie zadania będą realizowane. Do tej pory dzięki poprzednim edycjom udało się zrealizować 377 projektów m.in. zakup defibrylatorów AED, strojów i instrumentów dla zespołów regionalnych, książkomatu i mebli ogrodowych dla czytelników biblioteki, zbudować chodniki przy drogach wojewódzkich, czy zorganizować zajęcia dla dzieci i seniorów, a także wydarzenia kulturalne, sportowe, edukacyjne.
W tym roku Małopolanie będą mogli wybierać spośród 218 pomysłów: 42 zadań ogólnowojewódzkich i 176 regionalnych na które składają się 43 zadania z Regionu Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, 39 zadań z Regionu Małopolska Południowa, 34 zadania z Regionu Małopolska Zachodnia, 60 zadań z Regionu Tarnowskiego.
Listy zadań wraz z krótkim opisem każdego pomysłu dostępne są na stronie internetowej
bo.malopolska.pl. Na stronie znajdują się także karta do głosowania do samodzielnego wydruku oraz platforma do oddania głosu elektronicznego.
W gronie zadań zakwalifikowanych do głosowania są projekty skierowane do dzieci, seniorów, osób zainteresowanych lokalnymi tradycjami, zajęcia edukacyjne, kulturowe, sportowe, turystyczne, rowerowe, zdrowotne. Na liście znajdują się zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, umożliwiające rozwój zainteresowań, nabycie nowych umiejętności i zwiększające komfort życia.
Oddać głos można w terminie od 15 maja do 13 czerwca. Warto pamiętać, że każdy Małopolanin ma do dyspozycji dwa głosy:
- Jeden na zadanie ogólnowojewódzkie – na te zadania może zagłosować każdy mieszkaniec województwa.
- Jeden na zadanie regionalne – na te zadania możne zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu np. na zadania z Regionu Małopolska Południowa, oddać głos mogą tylko mieszkańcy m. Nowy Sącz i powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego.
Pełen wykaz regionów możesz znaleźć w Regulaminie BO WM. W przypadku, kiedy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny.
Mieszkaniec ma maksymalnie 2 głosy – ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub ogólnowojewódzkie, to zostanie on uznany za głos ważny. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy 1 osoba odda 2 głosy na jeden typ zadania lub w ogóle więcej niż 2 głosy. Przykładowo, jeśli mieszkaniec odda 2 lub więcej głosów na zadania ogólnowojewódzkie, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadania regionalne – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny. Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli 2 lub więcej głosów jest oddane na zadania regionalne - wszystkie te głosy będą nieważne. Głos oddany na zadanie ogólnowojewódzkie – o ile jest oddany prawidłowo – będzie uznany za ważny.
Wśród projektów na liście zadań z Regionu Małopolski Zachodniej znajdują się inicjatywy lokalne, w realizacjęktórych zaangażowane są stowarzyszenia i grupy z terenu Gminy Brzeszcze:
- MZA 16 - MAŁOPOLSKA KOCHA SIATKÓWKĘ - wsparcie szkółek i klubów siatkarskich z regionu Małopolska Zachodnia (wsparcie udziału w rozgrywkach sportowych szkółek, klubów z rejonu powiatów: oświęcimskiego, wadowickiego, chrzanowskiego, suskiego, myślenickiego i miasta Oświęcim prowadzących doskonalenie gry w piłkę siatkową, biorących udział w zorganizowanej rywalizacji sportowej);
- MAZ 22 - Kocham Piłkę - Region Małopolska Zachodnia (wsparcie szkółek oraz klubów sportowych z regionu: Region Małopolska Zachodnia prowadzących doskonalenie gry w piłkę nożną, biorących udział w zorganizowanej rywalizacji sportowej m.in. LKS Jawiszowice);
- MZA 26 - Brzeszczański challenge sportowy (organizacja całorocznych zajęć sportowych dla mieszkańców regionu Małopolski Zachodniej, które odbywać się będą na hali sportowej, basenie, w Domach Ludowych i na świetlicach ulokowanych na wsiach a także na ogólnodostępnych orlikach, z rozbudowaną ofertą w trakcie przerwy wakacyjnej).
Są trzy sposoby na zagłosowanie:
- Elektronicznie: przez Internet – na stronie bo.malopolska.pl- GŁOSOWANIE - narzędzie będzie aktywne na stronie od 15 maja do 13 czerwca.
- Stacjonarnie: poprzez oddanie głosu na karcie i wrzucenie jej do jednej z urn zlokalizowanych w całej Małopolsce (na stronie bo.malopolska.pl znajdziesz wykaz lokalizacji miejsc do głosowania)
- Poprzez oddanie głosu na karcie i wysłanie jej pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski” na jeden z podanych adresów:
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków
- Agenda Zamiejscowa w: Oświęcimiu, Tarnowie, Miechowie, , Nowym Sączu Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, lub w Zakopanem.
Uwaga: decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z Agend Zamiejscowych –
nie data stempla pocztowego na kopercie!
Warto pamiętać, że w głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.
Najszybszym i najwygodniejszym sposobem głosowania jest głosowanie elektroniczne. Wystarczy odwiedzić stronę internetową
bo.malopolska.pl, wypełnić podstawowe dane osobowe i w odpowiedniej zakładce zaznaczyć na jakie projekty chce się oddać swój głos. Szybko i wygodnie!
Wyniki 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego poznamy jesienią – Zarząd Województwa Małopolskiego przyjmie listę zwycięskich zadań do 7 października 2025 r. Zwycięskie zadania będą mogły być realizowane od początku 2026 r.
W przypadku pytań do Państwa dyspozycji pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie Budżetu Obywatelskiego – kontakt telefoniczny: (12) 61 60 536, (12) 61 60 982, (12) 12 61 60 524, e-mailowy:
[email protected]
Warto też polubić profil BO Małopolska na Facebooku (
https://www.facebook.com/bo.malopolska) – gdzie na bieżąco są wrzucane najważniejsze informacje związane z Budżetem Obywatelskim WM.